Un număr de 18 parlamentari și lideri locali din PNL vor fi excluși din partid în cursul zilei de marți, decizia fiind motivată de susținerea acordată guvernului Adrian Veștea, o coaliție formată cu PSD și Nicușor Dan, potrivit surselor politice consultate de G4Media. Măsura vine în contextul unei restructurări interne declanșate imediat după congresul extraordinar al formațiunii, desfășurat duminică.
Decizia conducerii PNL: Cine sunt cei vizați de excluderi
Această acțiune de sancționare radicală vizează figuri importante ale partidului care au ales să sprijine executivul condus de Adrian Veștea. Lista celor care vor părăsi rândurile liberalilor include atât parlamentari cu experiență, cât și lideri cu influență la nivel teritorial.
Printre cei care vor fi excluși marți se numără:
-
Cătălin Predoiu
-
Monica Anisie
-
Sorin Câmpeanu
-
Nicoleta Pauliuc
-
Mihai Veștea
-
Andrei Baciu
-
Lucian Bode
-
Alina Gorghiu
-
Ion Iordache
-
Aneta Matei
-
Mititelu Eduard
-
Pandea Ciprian
-
Prișcă Răzvan
-
Rusu Sebastian
-
Ionuț Stroe
Pe lângă acești parlamentari, sunt vizați de excludere și lideri locali cu greutate, precum Adrian Veștea, președintele Consiliului Județean Brașov, și Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Lista se încheie cu numele europarlamentarului Rareș Bogdan.
Reorganizare după congresul extraordinar
Excluderile urmează să fie formalizate în cadrul unei ședințe a noii conduceri a partidului. Această structură a fost stabilită chiar duminică, în timpul congresului extraordinar, un eveniment care a prefațat această schimbare de direcție politică.
Tot în cursul ședinței de marți, este așteptată și numirea unor noi lideri la nivelul organizațiilor județene. Aceștia vor prelua prerogativele celor care au ocupat funcții de conducere în respectivele filiale și care, odată cu excluderea din partid, își vor pierde și aceste poziții.
