Petrișor Peiu explică direcția AUR după căderea Guvernului: „Mingea e acum la Nicușor Dan”

Imediat după demiterea Guvernului Bolojan, validată marți prin votul a 281 de parlamentari, calculele privind o posibilă alianță la putere între inițiatorii moțiunii au fost respinse oficial. Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a clarificat într-o intervenție publică faptul că nu există un pact post-moțiune cu Partidul Social Democrat, mutând responsabilitatea rezolvării crizei politice către instituția prezidențială.

Refuzul unei coaliții cu PSD și rolul Președintelui

În ciuda votului comun din Parlament pentru adoptarea acestei moțiuni de cenzură, reprezentantul AUR a respins speculațiile privind o guvernare comună. Strategia declarată a partidului este expectativă, așteptând deciziile șefului statului.

Nu avem nicio înțelegere privind formarea unei coaliții de guvernare. Nu avem decât să așteptăm evoluțiile ulterioare, mingea e acum la Nicușor Dan. Dânsul are singurul rol constituțional posibil, urmează să vedem ce s-ar întâmpla”, a declarat Petrișor Peiu.

Consultările de la Cotroceni, considerate „în scop decorativ”

 Peiu a subliniat că partidul său este conștient de izolarea politică dictată de la nivelul Președinției și anticipează că viitoarele consultări constituționale vor fi pur formale, considerând că vor fi chemați „doar în scop decorativ”.

Pentru a ilustra această ruptură instituțională, senatorul a formulat acuzații directe la adresa șefului statului: „Dânsul a exclus partidul AUR din orice formă de înțelegere privind viitorul Executiv. Ni s-a retras dreptul de a fi reprezentați într-un viitor Guvern, luăm la cunoștință decizia lui Nicușor Dan, îi urăm succes și să își găsească majoritatea așa cum o dorește”.

Strategia asumată a AUR: rămânerea în opoziție

Analizând contextul fragmentării parlamentare actuale, reprezentantul AUR a subliniat că formațiunea pe care o reprezintă își va urma propriul program politic, refuzând participarea la o structură guvernamentală largă și eterogenă. Potrivit acestuia, „este imposibil să faci o guvernare coerentă cu șase forțe politice”.

Referindu-se direct la eșecul cabinetului proaspăt demis, Petrișor Peiu a avertizat că o repetare a aceleiași formule matematice în Parlament va genera instabilitate cronică.

Prima încercare nu a dat rezultate. Nu cred că vom avea un rezultat diferit dacă vom încerca de 100 de ori. Noi vom rămâne în opoziție atât timp cât nu vede cineva că am avea și alt rol”, a concluzionat liderul senatorilor AUR.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Guvernul Veștea rămâne fără sprijinul AUR la votul de învestitură din Parlament

Conducerea Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat oficial...

Ionuț Vulpescu l-a comparat pe Ion Iliescu cu Marc Aurelius: candidatul PSD la Ministerul Culturii a rămas fără doctorat pentru plagiat

Ionuț Vulpescu, parlamentar PSD și propunerea social-democraților pentru funcția...

Lista completă pentru noii miniștri în Guvernul Veștea și structura noului Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus oficial la Parlament...

Legături politice în Guvernul Veștea: Doi miniștri propuși au colaborat direct cu Nicușor Dan

Viceprim-ministrul Olivia-Diana Morar și ministrul Economiei Marian Aurelian Bârgău,...