CONSULTĂRI LA COTROCENI George Simion după consultările cu Nicușor Dan: „Dacă va continua să încalce voința românilor, concluzia e că trebuie suspendarea lui”

Președintele Nicușor Dan a convocat marți noi consultări cu partidele parlamentare, după eșecul învestirii Guvernului Veștea. Șeful statului a cerut liderilor politici să contureze o majoritate parlamentară. În paralel cu negocierile pentru susținerea lui Alexandru Nazare ca premier, George Simion a cerut o nominalizare din partea AUR, lansând un ultimatum privind suspendarea președintelui.

Reprezentanții Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) au avut o întrevedere de doar 11 minute cu președintele României. La finalul discuțiilor, George Simion a respins varianta unui guvern format exclusiv din partidele tradiționale. „Fără AUR nu se poate. Țara trece prin niște momente complicate. România a fost adusă în această situație de guvernările iresponsabile și de către conducătorii slabi pe care i-a avut. Azi AUR a venit cu o propunere de ieșire din criză și cu o propunere de premier AUR, desigur respectând votul românilor”, a afirmat George Simion. Liderul AUR a cerut plecarea imediată a premierului interimar Ilie Bolojan, acuzând că s-au pierdut 45 de zile, și a lansat un avertisment clar: „Dacă va continua să încalce voința românilor, concluzia e că trebuie suspendarea lui Nicușor Dan”. Acesta a adăugat că „AUR e parte a soluției, nu parte a problemei”.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe