Guvernul Veștea a picat la votul din Parlament. Eșecul prelungește criza politică la 48 de zile

Guvernul Veștea a fost respins marți noapte în Legislativ, nereușind să întrunească majoritatea absolută de 233 de voturi necesare pentru învestire. Votul decisiv s-a încheiat cu doar 189 de opțiuni „pentru” și 23 „împotrivă”, dintr-un total de 212 voturi exprimate, conform anunțului oficial făcut de Vasile Blaga. Acest rezultat menține România într-o criză politică profundă, declanșată în urmă cu 48 de zile.

Ședința plenului reunit a fost marcată de boicotul mai multor facțiuni politice și de retragerea din sală a parlamentarilor UDMR și AUR chiar înaintea procedurii de vot secret cu bile.

Cum s-a desfășurat acest vot în Parlament pentru Guvernul Veștea

Pentru a fi validat, cabinetul propus de Adrian Veștea, susținut declarativ de PSD și de președintele Nicușor Dan, avea nevoie de sprijinul a cel puțin 233 de senatori și deputați. Lipsa de cvorum și deciziile politice de ultim moment au blocat însă învestirea. La Senat, prezența a fost extrem de redusă, cu doar 53 de parlamentari din 134 care și-au exprimat opțiunea.

Partidul Național Liberal a contestat oficial includerea numelui partidului pe lista noului cabinet. Liderul grupului PNL din Senat, Daniel Fenechiu, a anunțat de la tribuna Parlamentului că liberalii nu vor susține acest executiv.

Grupul minorităților naționale, prin vocea lui Varujan Pambuccian, a confirmat susținerea pentru guvern în încercarea de a pune capăt instabilității, în timp ce formațiunea „Uniți pentru România” a evitat o poziționare directă, declarând doar că sprijină „dezvoltarea României”.

Reacțiile liderilor PNL și PSD: acuzații de trădare și apeluri la consultări

Respingerea cabinetului a generat reacții divergente între principalele forțe politice. Liderii PNL i-au criticat dur pe colegii de partid care au ignorat decizia conducerii și au votat în favoarea executivului. Mircea Abrudean a precizat că propunerea a fost făcută fără transparență și consultări, iar liberalii care au votat „se situează în afara hotărârilor congresului și vor fi sancționați”. Robert Sighiartău a mers mai departe, catalogând cabinetul propus drept „guvernul trădării”.

Conducerea PNL a solicitat președintelui României convocarea urgentă a consultărilor pentru formarea unui guvern minoritar, sugerând fie o formulă condusă de PSD, fie o alianță PNL-USR-UDMR.

De cealaltă parte, reprezentanții PSD au susținut că au votat în bloc pentru învestire, invocând nevoia de stabilitate. Sorin Grindeanu a declarat că social-democrații au înțeles responsabilitatea de a oferi țării un guvern funcțional și a exclus orice viitoare alianță cu AUR. Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a subliniat că, în urma acestui vot, următorul premier desemnat ar trebui să provină din rândurile partidului său.

Poziția opoziției: UDMR părăsește sala, USR cere transparență

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat părăsirea sălii de către grupul său parlamentar imediat înainte de vot. Acesta a avertizat asupra pericolului reprezentat de influența partidelor extremiste, subliniind că o eventuală validare a guvernului s-ar fi realizat exclusiv cu voturile AUR. „Asistăm la cea mai complexă bătălie pentru putere. Banalizarea răului începe cu un pas mic”, a punctat Kelemen Hunor.

Reprezentanții USR au criticat lipsa de transparență a negocierilor. Dominic Fritz a solicitat formarea unui guvern minoritar axat pe reforme, condiționând sprijinul de organizarea unor consultări deschise, „fără surprize și fără înțelegeri sub masă”. Deputata USR Diana Buzoianu a acuzat PSD și pe Adrian Veștea de interese financiare și lipsă de integritate în gestionarea resurselor publice.

Grupul AUR a părăsit sala de plen la scurt timp după discursul liderului George Simion. Acesta a revendicat eșecul guvernului drept o victorie politică proprie, anunțând pe rețelele sociale căderea cabinetului chiar în timpul desfășurării procedurii de vot.

Adrian Veștea: „Am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria”

La finalul procedurii parlamentare, Adrian Veștea a părăsit clădirea Legislativului neînsoțit. Într-o scurtă declarație de presă, premierul desemnat și-a asumat eșecul demersului, susținând că a acționat cu bună-credință.

Veștea a explicat că a acceptat mandatul pentru a debloca proiecte naționale majore, dând ca exemple implementarea PNRR și aderarea la OCDE. El a precizat că a purtat discuții cu toate partidele care l-au invitat, inclusiv cu AUR și PSD, dar a menționat că nu a primit nicio solicitare de dialog din partea USR. „Eu am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria. Este decizia lor că au refuzat să voteze”, a concluzionat Adrian Veștea.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Nicușor Dan pregătește un mandat premier pentru PSD. Sorin Grindeanu și Alexandru Rogobete sunt favoriți

Președintele Nicușor Dan urmează să încredințeze un nou mandat...

Anamaria Gavrilă: „Noi, parlamentarii POT, vom susține o formulă pro-occidentală și pro-americană”

Anamaria Gavrilă, președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), a anunțat...