Consultări la Cotroceni după respingerea Guvernului Veștea: PNL propune excluderi, PSD discută asumarea guvernării

Președintele Nicușor Dan este așteptat să convoace noi consultări cu partidele parlamentare, după ce plenul reunit a respins luni noaptea învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea. La 48 de zile de la declanșarea crizei politice, PNL a anunțat o ședință pentru excluderea a 18 membri, în timp ce reprezentanții PSD au transmis că așteaptă decizia președintelui privind mandatul de formare a noului executiv.

Cabinetul propus de Adrian Veștea a obținut luni noaptea 189 de voturi „pentru” și 23 de voturi „contra”, neîntrunind minimul constituțional de 233 de voturi favorabile necesare pentru învestire.

În urma acestui rezultat, reprezentanții partidelor și-au expus pozițiile privind viitoarele majorități. Petrișor Peiu, președintele Consiliului de Conducere AUR, a declarat: „Fără alegeri anticipate, nu pot fi imaginate decât majorităţi pe termen scurt, cu obiective clare şi puţine”.

Excluderi pe agenda PNL și propunerea unui guvern minoritar

Conducerea PNL se reunește marți pentru a discuta excluderea a 18 parlamentari și lideri locali care au susținut formula guvernamentală alături de PSD. Printre cei vizați se numără Adrian Veștea, Cătălin Predoiu și Hubert Thuma.

Liderul PNL, Ilie Bolojan, a transmis public poziția partidului după votul din Parlament, susținând varianta unui executiv minoritar de dreapta: „România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni”.

În același context, senatoarea PNL Gabriela Horga a enumerat variantele de lucru, condiționate de un acord politic prealabil: „Dacă formațiunile politice ar ajunge la un acord pentru un astfel de pact național, există două variante: fie un guvern minoritar condus de PSD, fie un executiv minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR”.

Poziția PSD privind guvernarea

De cealaltă parte, reprezentanții Partidului Social Democrat au declarat că formațiunea este dispusă să preia guvernarea, însă resping susținerea unui cabinet format din PNL, USR și UDMR.

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni noaptea: „PSD nu fuge de răspunderea guvernării. PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Dacă urmare a consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda PSD acest mandat, vom vedea în ce formulă vom veni în fața Parlamentului”.

Poziția a fost reiterată marți dimineață de Mihai Fifor, care a subliniat necesitatea unei majorități clare: „PSD așteaptă consultările care urmează să fie convocate de președintele României și reafirmă încă o dată că nu fuge de responsabilitatea guvernării. De la bun început, PSD a spus că este dispus să dea prim-ministrul și să își asume guvernarea. Dar fără o majoritate coagulată în jurul unei soluții responsabile, acest lucru nu a fost posibil”.

 

 

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Achiziție de 14 milioane de lei: Maternitatea Elena Doamna revine în proprietatea județului Iași

Maternitatea Elena Doamna a trecut, începând de marți, în...

Administrația SUA vizează operaționalizarea unui computer cuantic pentru cercetare până în 2028

Președintele american Donald Trump a emis recent o serie...

Ce scrie presa internațională despre criza politică din România

Respingerea Cabinetului propus de Adrian Veștea în ședința Parlamentului...

Alexandru Muraru despre eșecul Cabinetului Veștea: „O tentativă de preluare neconstituțională a guvernării”

Deputatul PNL Alexandru Muraru a criticat public, printr-o luare...