George Becali, despre eșecul la vot pentru Guvernul Veștea: „Grindeanu mi-a spus: Nu-mi vine să cred, Simion i-a promis președintelui că votează”

George Becali, deputat ales pe listele AUR, a făcut o serie de declarații marți dimineață, la o zi după ce Parlamentul a respins Guvernul Veștea. Acesta a afirmat că a purtat o discuție cu președintele PSD, Sorin Grindeanu, în timpul procedurii de învestire. Conform lui Becali, liderul social-democrat și-ar fi exprimat suprinderea față de decizia liderului AUR, George Simion, de a nu susține noul cabinet, deși ar fi existat un angajament prealabil în acest sens.

În declarația sa, deputatul George Becali a precizat că s-a numărat printre parlamentarii care au votat pentru instalarea noului executiv. El a afirmat public că, potrivit discuției purtate cu Sorin Grindeanu, a reieșit că ar fi existat o înțelegere la nivel politic pentru asigurarea unei majorități la votul din Parlament.

„Grindeanu mi-a spus că se minuna și el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva. Simion i-a promis președintelui că votează». Da, așa a spus. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint. Eu nu mint”, a declarat George Becali, conform înregistrărilor difuzate în spațiul public.

Liderul AUR, George Simion, a ales să părăsească sala de plen alături de parlamentarii formațiunii sale chiar înainte de începerea votului. El și-a motivat decizia susținând că partidul său „nu mai poate sta cu coloana îndoită”, după ce anterior solicitase „clarificări” de la președintele Nicușor Dan.

Pe lângă precizările referitoare la votul de luni, George Becali a răspuns întrebărilor jurnaliștilor și despre demiterea recentă a cabinetului condus de Ilie Bolojan. Parlamentarul a fost întrebat dacă PSD și ceilalți decidenți ar mai lua aceeași hotărâre de a-l îndepărta pe Bolojan din funcție, având în vedere actuala criză.

Deputatul a subliniat că măsura demiterii a fost una necesară din punctul său de vedere.

„Bolojan trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă”, a răspuns scurt George Becali.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Administrația SUA vizează operaționalizarea unui computer cuantic pentru cercetare până în 2028

Președintele american Donald Trump a emis recent o serie...

Ce scrie presa internațională despre criza politică din România

Respingerea Cabinetului propus de Adrian Veștea în ședința Parlamentului...

Alexandru Muraru despre eșecul Cabinetului Veștea: „O tentativă de preluare neconstituțională a guvernării”

Deputatul PNL Alexandru Muraru a criticat public, printr-o luare...

Sorin Ioniță despre consultările lui Nicușor Dan: „O politică de tip cabală, cetățenii nu există”

Președintele Nicușor Dan a reluat consultările cu partidele parlamentare...