Guvernul Veștea a picat la votul din Parlament. Eșecul prelungește criza politică la 48 de zile

Guvernul Veștea a fost respins marți noapte în Legislativ, nereușind să întrunească majoritatea absolută de 233 de voturi necesare pentru învestire. Votul decisiv s-a încheiat cu doar 189 de opțiuni „pentru” și 23 „împotrivă”, dintr-un total de 212 voturi exprimate, conform anunțului oficial făcut de Vasile Blaga. Acest rezultat menține România într-o criză politică profundă, declanșată în urmă cu 48 de zile.

Ședința plenului reunit a fost marcată de boicotul mai multor facțiuni politice și de retragerea din sală a parlamentarilor UDMR și AUR chiar înaintea procedurii de vot secret cu bile.

Cum s-a desfășurat acest vot în Parlament pentru Guvernul Veștea

Pentru a fi validat, cabinetul propus de Adrian Veștea, susținut declarativ de PSD și de președintele Nicușor Dan, avea nevoie de sprijinul a cel puțin 233 de senatori și deputați. Lipsa de cvorum și deciziile politice de ultim moment au blocat însă învestirea. La Senat, prezența a fost extrem de redusă, cu doar 53 de parlamentari din 134 care și-au exprimat opțiunea.

Partidul Național Liberal a contestat oficial includerea numelui partidului pe lista noului cabinet. Liderul grupului PNL din Senat, Daniel Fenechiu, a anunțat de la tribuna Parlamentului că liberalii nu vor susține acest executiv.

Grupul minorităților naționale, prin vocea lui Varujan Pambuccian, a confirmat susținerea pentru guvern în încercarea de a pune capăt instabilității, în timp ce formațiunea „Uniți pentru România” a evitat o poziționare directă, declarând doar că sprijină „dezvoltarea României”.

Reacțiile liderilor PNL și PSD: acuzații de trădare și apeluri la consultări

Respingerea cabinetului a generat reacții divergente între principalele forțe politice. Liderii PNL i-au criticat dur pe colegii de partid care au ignorat decizia conducerii și au votat în favoarea executivului. Mircea Abrudean a precizat că propunerea a fost făcută fără transparență și consultări, iar liberalii care au votat „se situează în afara hotărârilor congresului și vor fi sancționați”. Robert Sighiartău a mers mai departe, catalogând cabinetul propus drept „guvernul trădării”.

Conducerea PNL a solicitat președintelui României convocarea urgentă a consultărilor pentru formarea unui guvern minoritar, sugerând fie o formulă condusă de PSD, fie o alianță PNL-USR-UDMR.

De cealaltă parte, reprezentanții PSD au susținut că au votat în bloc pentru învestire, invocând nevoia de stabilitate. Sorin Grindeanu a declarat că social-democrații au înțeles responsabilitatea de a oferi țării un guvern funcțional și a exclus orice viitoare alianță cu AUR. Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a subliniat că, în urma acestui vot, următorul premier desemnat ar trebui să provină din rândurile partidului său.

Poziția opoziției: UDMR părăsește sala, USR cere transparență

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat părăsirea sălii de către grupul său parlamentar imediat înainte de vot. Acesta a avertizat asupra pericolului reprezentat de influența partidelor extremiste, subliniind că o eventuală validare a guvernului s-ar fi realizat exclusiv cu voturile AUR. „Asistăm la cea mai complexă bătălie pentru putere. Banalizarea răului începe cu un pas mic”, a punctat Kelemen Hunor.

Reprezentanții USR au criticat lipsa de transparență a negocierilor. Dominic Fritz a solicitat formarea unui guvern minoritar axat pe reforme, condiționând sprijinul de organizarea unor consultări deschise, „fără surprize și fără înțelegeri sub masă”. Deputata USR Diana Buzoianu a acuzat PSD și pe Adrian Veștea de interese financiare și lipsă de integritate în gestionarea resurselor publice.

Grupul AUR a părăsit sala de plen la scurt timp după discursul liderului George Simion. Acesta a revendicat eșecul guvernului drept o victorie politică proprie, anunțând pe rețelele sociale căderea cabinetului chiar în timpul desfășurării procedurii de vot.

Adrian Veștea: „Am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria”

La finalul procedurii parlamentare, Adrian Veștea a părăsit clădirea Legislativului neînsoțit. Într-o scurtă declarație de presă, premierul desemnat și-a asumat eșecul demersului, susținând că a acționat cu bună-credință.

Veștea a explicat că a acceptat mandatul pentru a debloca proiecte naționale majore, dând ca exemple implementarea PNRR și aderarea la OCDE. El a precizat că a purtat discuții cu toate partidele care l-au invitat, inclusiv cu AUR și PSD, dar a menționat că nu a primit nicio solicitare de dialog din partea USR. „Eu am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria. Este decizia lor că au refuzat să voteze”, a concluzionat Adrian Veștea.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe