Ludovic Orban: „Voi începe să susțin necesitatea demiterii tale”. Acuzații dure la adresa președintelui Nicușor Dan

Ludovic Orban, fost președinte al Partidului Național Liberal și un fost susținător al lui Nicușor Dan, a transmis luni dimineață un mesaj public în care invocă posibilitatea demiterii actualului șef al statului. Orban îi reproșează președintelui nerespectarea promisiunilor din campania electorală și formarea unei alianțe neoficiale cu Partidul Social Democrat.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Ludovic Orban, care a părăsit PNL în urmă cu cinci ani, a declarat că Nicușor Dan a devenit o amenințare la adresa democrației, acuzându-l că i-a mințit pe alegătorii de bună-credință.

„Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”, a transmis fostul lider liberal.

Acuzații privind Justiția și relația cu PSD

Principalele nemulțumiri formulate de Orban vizează modul în care președintele a gestionat relația cu PSD și numirile din sistemul de justiție. Fostul consilier prezidențial amintește de motivele inițiale pentru care l-a susținut pe Nicușor Dan, printre care lupta împotriva corupției, a influenței PSD și a curentelor politice extremiste.

„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat (…) Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni (…) Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă (…) Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM”, se arată în declarația lui Orban.

În continuarea mesajului, Ludovic Orban susține că șeful statului a abandonat aceste obiective în ultimul an, numind acțiunile președintelui drept „trădare”. El îl acuză direct pe Nicușor Dan de pasivitate în fața numirilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) și de la conducerea serviciilor de informații.

„Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României. Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor”, a punctat Orban.

Un alt punct central al criticilor aduse de fostul premier face referire la recenta criză guvernamentală. Orban afirmă că Nicușor Dan a colaborat ocult cu PSD pentru înlăturarea cabinetului condus de Ilie Bolojan.

„Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor. Pe mine nu mă mai reprezinți”, a concluzionat Ludovic Orban.

Mesajul fostului lider liberal vine în contextul în care a fost prezent, duminică, la Congresul PNL, alături de foștii săi colegi de partid. Până la momentul publicării acestei știri, Administrația Prezidențială nu a emis un punct de vedere oficial referitor la acuzațiile formulate de Ludovic Orban.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe