Președintele AUR, George Simion, a reacționat joi seara, printr-un mesaj publicat pe platforma X, după ce Iranul a acuzat public România de complicitate în operațiunea militară condusă de Statele Unite și Israel. Liderul politic a criticat abordarea diplomației de la București, punând-o în contrast cu reacția oficialilor din Italia.
Acuzațiile Teheranului au venit în urma unor declarații făcute de secretarul general al NATO, Mark Rutte. Acesta a afirmat public că 500 de avioane americane au decolat de la baze militare din Italia pentru a sprijini operațiunea împotriva Iranului.
Referitor la România, șeful NATO a menționat că țara noastră și-a redus numărul zborurilor comerciale pentru a putea pune la dispoziție aeroporturile facilităților destinate avioanelor-cisternă, utilizate pentru realimentare.
În urma acestor afirmații, purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat NATO de „complicitate” la ceea ce a numit un „război de agresiune ilegal”. Oficialul iranian a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la operațiunile logistice ale agresiunii.
Paralela făcută de George Simion între diplomația de la Roma și cea de la București
În mesajul său, George Simion a catalogat informațiile drept „grave, foarte grave”, subliniind că „Iranul se înfurie cumplit și proferează amenințări la adresa Italiei și a României”.
Președintele AUR a prezentat modul în care a gestionat Italia această criză de comunicare: „Ministrul de externe italian, Antonio Tajani, a dezmințit public imediat: «Nu am participat niciodată la nicio inițiativă militară». Apoi l-a sunat pe ministrul iranian de externe, Araghchi, căruia i-a transmis personal că Italia nu a participat niciodată la nicio inițiativă militară și nu a autorizat niciodată utilizarea bazelor pentru război împotriva Iranului”.
În continuare, Simion a criticat răspunsul Ministerului Afacerilor Externe (MAE) al României, acuzând o abordare insuficientă în contextul tensiunilor:
„Oana Țoiu, mai comodă, nu a sunat pe nimeni, doar le-a cerut subalternilor să scrie trei rânduri către presă în care a mormăit ceva privind Carta ONU, menționând moale: «Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice»… bla-bla-bla… E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, a scris George Simion.


