Expoziția „Pereți” la Palatul Culturii: pictorul Gheorghe Lungu aduce tema consumerismului la Muzeul de Artă Iași

Începând de joi, 25 iunie 2026, expoziția „Pereți” este deschisă publicului interesat de arta vizuală contemporană. Evenimentul este organizat de Muzeul de Artă din Iași, în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici din România (UAPR) – Filiala Iași, și reunește zeci de lucrări semnate de pictorul Gheorghe Lungu. Colecția abordează tematica societății de consum și va rămâne pe simeze până la finalul lunii iulie.

Conform datelor furnizate de organizatori, demersul vizual al artistului se concentrează pe efectele pe care abundența materială le are asupra individului modern. Lucrările expuse ilustrează scene urbane și portrete care reflectă alienarea specifică societății actuale.

Criticul de artă dr. Maria Bilașevschi, curatorul expoziției, descrie direcția aleasă de pictor ca fiind o analiză severă a realității imediate. Potrivit acesteia, pânzele lui Gheorghe Lungu prezintă „chipurile aglomerate, decantate de carnalitate și suspendate într-o plasmă atemporală”.

Discursul vizual propus la Palatul Culturii juxtapune elemente specifice misticismului local cu simboluri clare ale consumerismului, funcționând ca o observație ironică asupra limitelor omului contemporan.

Peste cinci decenii de activitate în artele vizuale

Gheorghe Lungu (născut la 12 decembrie 1948, în comuna Ştefăneşti, judeţul Botoşani) este o prezență constantă în mediul artistic din regiunea Moldovei. A absolvit Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, iar debutul său expozițional a avut loc în anul 1970, în cadrul unui eveniment de grup organizat în Sala Pașilor Pierduți.

În prezent membru titular al Uniunii Artiștilor Plastici din România, Gheorghe Lungu a obținut recunoaștere prin distincții de specialitate acordate la nivel local și național. Printre acestea se numără Premiul pentru Pictură în cadrul Salonului anual de artă Artis și Premiul Special pentru albumul „Lumină lină”, decernat la Salonul Internaţional de Carte Românească de la Iași.

Andrei Apreotesei, managerul Complexului Muzeal Național „Moldova” Iași, a precizat că găzduirea acestui eveniment face parte din strategia curentă a instituției de a asigura spații de expunere pentru creatorii locali consacrați.pere

Vernisajul expoziției este programat joi, 25 iunie 2026, la ora 18.00, moment în care accesul publicului în spațiile Muzeului de Artă este gratuit.

Ulterior, expoziția rămâne deschisă până pe 26 iulie 2026. Programul standard de vizitare este de marți până joi și duminica, în intervalul orar 10.00 – 17.00. În zilele de vineri și sâmbătă, programul este prelungit până la ora 18.00.

Accesul în sălile dedicate artei contemporane, după ziua vernisajului, se face pe baza biletului general de intrare la Muzeul de Artă sau a unui bilet specific pentru expozițiile temporare.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Senatul a votat eliminarea amenzilor pentru șoferii care nu au documentele fizice asupra lor

Senatul a adoptat, în ședința de marți, 23 iunie...

Conducerea PSD intră în ședință. Își asumă guvernarea și caută autonomie politică

Partidul Social Democrat (PSD) a reunit astăzi, 24 iunie...

Transfăgărășan: locul 4 în topul mondial al șoselelor pentru mașini electrice

Transfăgărășanul (DN7C) a fost inclus pe locul 4 în...

Evaluarea Națională 2026: Astăzi are loc proba la Matematică

Peste 148.000 de elevi au susținut astăzi, 24 iunie...