Andrei Caramitru despre generația tânără: „Sunt mult mai informați decât eram noi și mult mai liberi”

Andrei Caramitru a publicat recent o luare de poziție referitoare la reacțiile publice negative apărute după Evaluarea Națională, în care o elevă a fost criticată pentru atitudinea relaxată adoptată în fața reporterilor. În postarea sa, fostul consilier politic susține că generația actuală este mai bine informată decât cele anterioare și respinge etichetările formulate de adulți, pe care le consideră nedrepte și anacronice.

Declarațiile lui Andrei Caramitru au pornit de la un reportaj realizat în contextul examenelor de final de gimnaziu, unde o elevă a fost filmată în timp ce ironiza echipa de știri care o intervieva. Deși momentul a fost speculat în mediul online și în presă pentru a sublinia o presupusă lipsă de respect a elevilor, Caramitru oferă o interpretare diferită a acestui episod.

Acesta susține că relaxarea afișată de elevi nu ar trebui confundată cu ignoranța: „Fata însă – senzație – super relaxată a făcut un misto ceva de groază de reporterii antenei, fără ca aia să își dea măcar seama”, a declarat Andrei Caramitru în analiza sa publicată pe rețelele sociale.

Andrei Caramitru extinde analiza și asupra generațiilor mature din România, criticând nostalgia acestora față de un sistem educațional pe care îl consideră rigid și ineficient. Autorul pune sub semnul întrebării autoritatea morală a adulților care critică tinerii, făcând referire directă la evenimente din istoria post-decembristă.

Noi – da noi – am fost generații mult mai cretine decât a copiilor ăstora. Nu știam pe ce lume eram, nu înțelegeam nimic. Eram obedienți tembeli, învățam pe de rost comentarii, nu înțelegeam nimic, nu eram liberi.”

În argumentația sa, Caramitru amintește de climatul social și politic din anul 1990: „Ați uitat cum au votat oamenii în 1990? Ați uitat cum erau aplaudați minerii în București atunci? Generațiile de dinainte da? Ce să zic senzaționale generații.”

În viziunea exprimată de Andrei Caramitru, tinerii actuali sunt definiți de o paradigmă valorică distinctă, conectată la realitățile europene. Autorul susține că această schimbare de mentalitate reprezintă un progres necesar pentru societatea românească.

Principalele caracteristici identificate de acesta sunt:

  • Informația și accesul: „Sunt în primul rând EUROPENI full full. Sunt mult mai informați decât eram noi.”

  • Atitudinea față de autoritate: Tinerii ar accepta mult mai puțin „BS” (limbajul de lemn sau discursurile ipocrite) și stresul impus artificial.

  • Libertatea de gândire: „Sunt mult mai LIBERI. Și da, sunt cu mintea mai deschisă de fapt cu mult față de noi.”

În final, Andrei Caramitru conchide că schimbarea în bine a societății românești este un proces continuu, care are loc organic prin evoluția noilor generații. Acesta își exprimă optimismul privind capacitatea tinerilor de a impune standarde mai riguroase de onestitate și transparență în spațiul public.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

PNL, USR și UDMR pregătesc nominalizarea de premier pentru un Guvern pro-occidental

PNL, USR și UDMR vor prezenta o nominalizare comună...

Picasso la Palat: Expoziție de ceramică și grafică la Palatul Culturii Iași

Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași organizează, în parteneriat cu...

Stadiul negocierilor pentru un acord de guvernare. Un premier ar putea fi nominalizat săptămna viitoare

Joi, 25 iunie 2026, negocierile pentru formarea unui nou...