Kelemen Hunor a vorbit în presa maghiară despre „domesticirea” AUR

Kelemen Hunor, liderul UDMR, a analizat contextul politic actual al României într-un interviu acordat publicației maghiare Maszol. În cadrul discuției, acesta a abordat eșecul negocierilor pentru formarea unui nou Guvern, ascensiunea electorală a formațiunii AUR și opțiunile pentru deblocarea situației de la nivel central.

Referitor la eșecul lui Adrian Veștea de a obține sprijin parlamentar pentru Cabinetul propus, liderul UDMR a catalogat întreaga procedură drept o eroare de calcul politic. Kelemen susține că prioritățile celor care au propus candidatura au fost altele decât stabilitatea guvernamentală.

„În primul rând, trebuie să tragem concluzia că desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru dintr-un partid, fără ca acesta să se bucure de sprijinul partidului, este o decizie greșită încă de la început. Aceasta presupune că intenția celui care a propus candidatura a fost aceea de a reordona raporturile de forță din interiorul partidului”, a declarat Kelemen Hunor pentru sursa citată.

Acesta a mai punctat că, în timpul disputelor pentru putere, interesul public social a fost ignorat, remarcând faptul că România traversează o „mișcare tectonică politică continuă” încă din decembrie 2024, care nu a ajuns încă la un punct de echilibru.

Procesul de „domesticire” a AUR și relația cu guvernarea

Analizând evoluția partidului AUR, liderul UDMR a menționat că formațiunea a parcurs un proces planificat de legitimare politică, pe care l-a numit „domesticire”. Potrivit acestuia, începând cu anul 2024, partidul a depus eforturi constante pentru a deveni un actor acceptabil în cercurile politice.

„Au început să transforme AUR într-o forță capabilă să guverneze, iar acest proces continuă și astăzi. (…) Au început să construiască relații cu o parte a dreptei poloneze. Ulterior, au cooptat în structura lor politică specialiști cu care putem fi sau nu de acord, dar care sunt recunoscuți din punct de vedere profesional”, a explicat Kelemen Hunor.

Cu toate acestea, președintele UDMR este de părere că AUR nu urmărește în prezent o intrare la guvernare, ci se concentrează pe propriile interese pe termen lung. Referitor la episodul în care liderul AUR l-a convocat pe Adrian Veștea la negocieri, Kelemen consideră că acesta face parte din procesul lor de repoziționare.

Întrebat despre soluțiile viabile pentru instalarea unui nou Executiv, Kelemen Hunor a reiterat că restabilirea vechii coaliții ar fi „singura soluție bună”, însă a admis că acest scenariu are șanse minime de realizare. În acest context, acesta a avansat două variante tehnice:

  • Guvern minoritar social-democrat: Bazat pe un acord de cooperare parlamentară pentru următorul semestru, care să includă adoptarea bugetului. UDMR ar fi dispusă să susțină un astfel de cabinet, dar nu să intre în componența sa.

  • Guvern minoritar PNL-USR-UDMR: Susținut de PSD, de asemenea pe baza unui acord de șase luni.

Liderul UDMR a respins categoric varianta alegerilor anticipate, argumentând că acestea ar bloca funcționarea statului într-un moment critic și că nu există un cadru legal adecvat pentru organizarea lor.

Totodată, Kelemen Hunor a ținut să clarifice poziția UDMR față de partidele mari, respingând ideea că formațiunea sa ar acționa ca un satelit politic. „UDMR nu este un apendice al PSD-ului, nici al altui partid”, a punctat acesta, adăugând că formațiunea sa „va continua să gândească cu capul propriu”, indiferent de speculațiile vehiculate în spațiul public.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Poli Iași în criză: 5 luni fără salarii și viitor incert în Liga 2

Fotbal Club Politehnica Iași traversează o perioadă de instabilitate...

Rusia contestă imparțialitatea SUA și solicită un nou cadru de dialog cu Ucraina

Rusia a transmis marți, prin vocea ministrului de Externe...

Tribunalul București decide soarta măsurii de control judiciar în dosarul lui Ciprian Ciucu

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, s-a prezentat miercuri...

Senatul a votat eliminarea amenzilor pentru șoferii care nu au documentele fizice asupra lor

Senatul a adoptat, în ședința de marți, 23 iunie...