Fostul premier Ludovic Orban a lansat o serie de avertismente la adresa liderilor PNL și USR, subliniind că susținerea unui guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu ar reprezenta o eroare strategică majoră pentru cele două formațiuni. Într-o declarație recentă, acesta a analizat consecințele pe care un astfel de vot de învestitură le-ar avea asupra electoratului de dreapta și asupra scenei politice în general.
Orban a respins categoric scenariul în care PNL și USR ar vota instalarea Executivului social-democrat, pentru ca ulterior să acționeze din poziția de partide de opoziție. Potrivit acestuia, „ideea că votezi învestirea guvernului, după care treci în opoziție, este iluzorie”.
Fostul lider liberal a explicat că un partid care oferă votul de încredere devine automat responsabil politic pentru toate acțiunile acelui cabinet. Mai mult, Orban a atras atenția că într-o astfel de configurație parlamentară, singura formațiune care ar beneficia electoral pe fondul nemulțumirilor sociale ar fi AUR: „Singurul partid care va rămâne în opoziție în percepția publică va fi AUR, care va capitaliza politic și electoral toate nemulțumirile oamenilor […] și va deveni și mai periculos decât este astăzi”.
Acuzații la adresa PSD și riscul marginalizării politice
În declarația sa, Ludovic Orban a reamintit că PSD „s-a aliat fără nicio jenă cu AUR” pentru a dărâma guvernul din care făcea parte, punctând lipsa de onestitate a partenerilor de coaliție. El a avertizat că, odată ajuns la Palatul Victoria, PSD va încerca să își asigure o majoritate parlamentară recurgând inclusiv la sprijinul partidelor naționaliste, făcând cedări de la linia democratică pro-europeană.
„Imediat după instalare, PSD va căuta să distrugă PNL și USR, să elimine orice urme ale celor două partide din administrație”, a declarat Orban. Acesta susține că social-democrații vor condiționa politic primarii și aleșii locali ai PNL și USR pentru rezolvarea problemelor administrative ce țin de Guvern și vor încerca să potențeze facțiunile interne nemulțumite.
Soluția propusă: Sondarea electoratului și refuzul compromisului
Pentru a sublinia ruptura dintre deciziile care s-ar lua la centru și dorința alegătorilor, Orban le-a sugerat liderilor PNL și USR să realizeze rapid un sondaj telefonic intern. Acesta s-a arătat convins că peste 95% din electoratul celor două partide se opune ferm susținerii unui cabinet PSD.
În ceea ce privește ieșirea din actuala criză, soluția avansată de Ludovic Orban este menținerea propunerii unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În ipoteza în care președintele statului îl va desemna pe Sorin Grindeanu, Orban le cere parlamentarilor de dreapta să se izoleze de acest demers.
„Dacă președintele Dan îl desemnează pe Grindeanu, lăsați-l să caute majoritate fără parlamentarii PNL și USR. Dacă nu va reuși […] Nicușor Dan nu va avea ce să facă decât să desemneze candidatul propus de PNL, USR și UDMR”, a concluzionat acesta. În final, Orban a avertizat PNL și USR să fie atente la strategia prin care președintele ar putea încerca să plaseze întreaga responsabilitate a acestei crize exclusiv pe umerii lor.


