Senatorul Adrian Peiu ales pe listele S.O.S. se alătură PNL și preia interimatul filialei Ialomița.

Senatorul Adrian Peiu, ales în Parlament pe listele formațiunii S.O.S. România, a anunțat oficial miercuri, în plenul Senatului, aderarea la Partidul Național Liberal (PNL). Mișcarea politică coincide cu decizia conducerii centrale a PNL de a numi noi lideri interimari în mai multe organizații județene, Peiu urmând să coordoneze filiala Ialomița.

Adrian Peiu a activat, în ultima perioadă, din postura de lider al grupului parlamentar Pace – Întâi România, după despărțirea de formațiunea pe listele căreia a fost ales în Circumscripția electorală nr. 23 Ialomița.

În cadrul ședinței de miercuri a Senatului, Adrian Peiu a oficializat trecerea sa la noul grup parlamentar:

„Începând de ieri am devenit membru al Partidului Național Liberal și, începând de astăzi, voi face parte din grupul Partidului Național Liberal”, a declarat senatorul în fața colegilor din plen.

Numirea lui Adrian Peiu la conducerea filialei Ialomița face parte dintr-un pachet mai amplu de decizii luate de Biroul Permanent Național (BPN) al PNL. Conducerea centrală a decis să nu mai prelungească mandatele interimare pentru 12 filiale județene și locale.

Lista organizațiilor vizate de această reorganizare include:

  • Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița și Ilfov.

  • Sectoarele 2, 3, 4 și 5 din municipiul București.

Potrivit informațiilor oficiale ale partidului, aceste organizații erau conduse anterior de reprezentanți care au fost în opoziție față de anumite decizii ale conducerii centrale, susținând, în diverse momente, alte direcții politice în cadrul PNL.

Poziția PNL privind numirea: „Nu este vorba de nicio recompensă”

Întrebat de jurnaliști, imediat după ședința BPN, dacă numirea lui Adrian Peiu – un parlamentar venit din S.O.S. România – reprezintă o recompensă pentru neimplicarea în susținerea Guvernului Veștea, deputatul PNL Ionel Bogdan a respins această interpretare.

„Nu cred că este vorba de nicio recompensă, este vorba de un senator din județul Ialomița”, a afirmat Ionel Bogdan.

Acesta a detaliat argumentele care au stat la baza deciziei luate de conducerea partidului: „Având în vedere situația filialei din Ialomița, colegii au considerat oportun ca dânsul să preia o perioadă de interimat până când această organizație se va reorganiza. Pe urmă vom vedea cum vor decurge lucrurile”.

Distribuie:

Alte știri

https://oradeiasi.ro/wp-content/uploads/2026/04/Family-Market_624x848-px.jpg

Mai multe articole pe aceeași temă
Conexe

Softronic Craiova a finalizat contractul pentru modernizarea 19 locomotive prin PNRR

CFR Călători a finalizat, în data de 24 iunie...

Senatul a adoptat proiectul de eliminare a obligației de a depune copie după cartea de identitate

Instituțiile publice și entitățile private nu vor mai putea...

Doar 40% din joburile disponibile afișează venitul după noile reglementări

La două săptămâni de la intrarea în vigoare a...

Ministerul Transporturilor a avizat proiectul pentru trenul metropolitan Iași

Ministerul Transporturilor a avizat astăzi proiectul de tren metropolitan...